Dobre buty to podstawa bezpiecznego treningu. Na początku amatorskiej przygody z konkretną dyscypliną, nie ma sensu kupować najdroższej, najbardziej profesjonalnej pary. Jeżeli ktoś dopiero szuka formy aktywności dla siebie, wystarczą mu uniwersalne buty sportowe. Gdy jednak zapałało się do wybranego sportu wielkim uczuciem, niezwłocznie należy zainwestować w odpowiednie obuwie.

Buty na start

Stawianie na buty o uniwersalnym przeznaczeniu jest uzasadnione, jeżeli uprawia się różne dyscypliny sportu lub nadal szuka tej jednej jedynej. Wszechstronność nie oznacza w tym wypadku słabej jakości. Każdy planujący prowadzenie aktywnego trybu życia powinien już na starcie zainwestować w dobre buty. Można je poznać po:

  • solidnym wykonaniu,
  • dobrej jakości materiałach,
  • lekkości.

Dobre buty sportowe damskie lub męskie nie są ciężkie. Mijałoby się to z celem i raczej zniechęcało do dalszej aktywności. Modeli o niskiej wadze nie należy jednak postrzegać jako niestabilnych czy niezapewniających odpowiedniej amortyzacji. Współcześni producenci mają patenty na połączenie lekkości w noszeniu z wytrzymałością oraz niezbędnym wsparciem dla stopy. Od zakupu solidnej, w miarę profesjonalnej pary należy rozpocząć przygotowania do każdego treningu. Dres ma tu znaczenie drugorzędne, ale ochrona stóp stanowi priorytet podczas niemal każdego ćwiczenia fizycznego.

Inny rozmiar

Mierzenie butów sportowych powinno odbywać się po założeniu na stopy grubej skarpety. Niektórzy radzą nawet zakup pary o większym rozmiarze, uzasadniając to puchnięciem stopy podczas aktywnego spędzania czasu. Faktycznie, zauważa to wielu sportowców, także amatorów. Bez względu na to, którą strategię zakupu się wybierze, i tak należy upewnić się, że konkretna para nie ciśnie i nie ociera w żadnym miejscu. W tym celu można przespacerować się po sklepie, a przynajmniej przemierzyć  kilkukrotnie alejkę. Czas poświęcony na podjęcie dobrej decyzji będzie procentował podczas każdego treningu. Dobre buty sportowe damskie podnoszą komfort ćwiczącego, przy okazji niwelując ryzyko kontuzji czy odnawiania się starych urazów. To inwestycja, zwłaszcza gdy ktoś decyduje się kupić dobrej jakości model obuwia sportowego. Zatem z wyborem nie ma sensu się spieszyć.

 

Przygoda ze sportem amatorskim powinna zaczynać się od zakupu dobrej jakości obuwia. Warto na nie przeznaczyć nieco więcej środków, ponieważ przełoży się to na bezpieczeństwo, komfort, a nawet motywację do regularnego treningu. Świetnie wyglądającym butom żadna kobieta nie pozwoli kurzyć się w kącie. Okazją do zaprezentowania się w nich będą natomiast każde kolejne ćwiczenia. Wyjdą na dobre samopoczuciu, zdrowiu i stylowi.